Топ 5 мача от подценяваното съперничество между Роджър Федерер и Анди Мъри

Анди Мъри не само се радва на статута на част от „Големите 4“, но също така беше похвален за своята упоритост по отношение на преодоляването на минали контузии и участието в незабравими сблъсъци срещу легендите на тениса.

Продължавайки, едно от най-емблематичните съперничества на британеца е с Роджър Федерер, огромно име в международния тенис и първият член на „Големите 4“, който се оттегля от спорта.

Тъй като Мъри наскоро призна, че може да му остават само „няколко месеца“ от кариерата му, нека се разходим по пътя на паметта през топ 5 мача от съперничеството Роджър Федерер-Анди Мъри:

Топ 5 на мачовете между Роджър Федерер и Анди Мъри:

#5 Синсинати Мастърс 2014 QF

Анди Мъри в действие на 2014 Western & Southern Open

Преди да организира полуфинална среща срещу канадеца Милош Раонич, вторият поставен Роджър Федерер победи осмия поставен Анди Мъри в два сета на четвъртфиналите на Мастърса в Синсинати през 2014 г.

Срещу мощните сервиси на швейцареца и твърд отговор на шест предизвикателни точки за пробив, Мъри загуби първия сет с 3-6, въпреки че водеше с 3-1 в началото на мача.

Във втория сет обаче британецът се върна, като поведе с убедително 4-1. Въпреки това, Федерер се противопостави силно, обръщайки таблицата, за да си осигури преднина от 5-4, в крайна сметка спечели сета с победа със 7-5, утвърждавайки своята доминация като тогавашния номер 2 в света.

#4 Shanghai Masters 2012 SF

Дуото на снимката на Shanghai Rolex Masters през 2012 г

Анди Мъри победи Радек Щепанек, за да си осигури място на полуфинала срещу първия поставен Роджър Федерер на Мастърса в Шанхай 2012.

С две закъснения при дъжд след три поредни двойни грешки на Федерер в първия сет, Мъри поддържаше постоянно представяне, което му помогна да остане пред опонента си. В крайна сметка британецът спечели мача с резултат 6-4, 6-4.

Преди този триумф срещу швейцареца, Мъри влезе в историята, като спечели US Open през 2012 г., победи Новак Джокович и стана първият британец след Фред Пери, спечелил титла от Големия шлем на сингъл.

Въпреки това Джокович потърси реванш срещу бившия номер 1 в света в Китай, побеждавайки го с 5-7, 7-6(11), 6-3, за да си осигури титлата от ATP Masters 1000.

#3 Australian Open 2013 SF

Роджър Федерер и Анди Мъри на снимка на Australian Open 2013 - Ден 12
Роджър Федерер и Анди Мъри на снимка на Australian Open 2013 – Ден 12

С интензивен резултат от 6-4, 6-7(5), 6-3, 6-7(2), 6-2 Роджър Федерер загуби полуфиналите на Australian Open 2013 от Анди Мъри, въпреки че имаше 3-0 водят в срещите, които са имали преди това на турнири от Големия шлем.

След като Мъри сервираше за мача в четвъртия сет, Федерер предизвика опонента си на вълнуващ тайбрек, тласкайки мача до пет сета. Въпреки това британецът се смееше последен след четири часа игра.

Тогава Мъри загуби от Новак Джокович на финала в четири сета. Победата на сърбина го беляза като първия човек в Оупън Ерата, който печели Australian Open три поредни пъти.

#2 Финал на Уимбълдън 2012

Роджър Федерер след спечелването на седмата си титла от Уимбълдън през 2012 г

Анди Мъри излезе на централния корт в All England Lawn Tennis and Croquet Club с мечтата, споделяна от много от неговите сънародници англичани – да спечели голям турнир, особено такъв на собствен терен, в Откритата ера.

В това, което се смята за един от най-запомнящите се мачове в историята на Мейджър на трева и кариерите на двете тенис звезди, Роджър Федерер спечели с 4-6, 7-5, 6-3, 6-4, изравнявайки победата на Пийт Сампрас рекорд от седем титли на Уимбълдън.

Въпреки забележителното представяне, подкрепено от надеждите на хиляди хора, Мъри не успя да устои на позицията си срещу Федерер и неговите мощни форхенди и брилянтна игра с крака на SW19.

След загубата разплакан Мъри беше цитиран да казва (чрез BBC):

„Всички винаги говорят за напрежението от играта на Уимбълдън, но не хората гледат – те го правят невероятно.“

„Има смесени емоции. Повечето от тях са отрицателни. Реакцията на публиката беше страхотна. Чувствах се така, сякаш играя за нацията, но не успях да го направя“, добави той.

#1 Олимпийски игри в Лондон 2012 г

Олимпийските игри в Лондон 2012

Анди Мъри и Роджър Федерер се срещнаха на финала на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. само четири седмици след като последният победи първия на Уимбълдън, представлявайки съответно Великобритания и Швейцария.

След като спечели най-дългия тенис мач срещу Хуан Мартин дел Потро в олимпийската история, Федерер беше надигран от Мъри в победа с 6-2, 6-1, 6-4, което помогна на британеца да осигури първото си олимпийско злато.

Освен това Мъри продължи успеха си, като защити титлата за страната си на летните олимпийски игри през 2016 г. в Рио де Жанейро. Това го направи единственият играч в историята на тениса, който печели два последователни златни медала на сингъл на Олимпиадата.