Топ 5 мача от подценяваното съперничество Новак Джокович-Анди Мъри

Анди Мъри даде най-ясния намек за предстоящото си оттегляне от тениса, след като претърпя болезнена загуба във втория кръг на 2024 Dubai Tennis Championships.

Британецът беше победен от французина Уго Хумберт във втория кръг в Дубай в два сета. Мъри видимо изрази разочарованието си от множество изблици в мача и след това заговори за оттеглянето си.

36-годишният футболист предположи, че може да не играе след лятото и добави, че е „отегчен“ от въпросите за оттеглянето му, задавани след всеки мач.

„Искам да кажа, че вероятно няма да играя през това лято. Питат ме за това след всеки един мач, който играя, всеки един турнир, в който участвам. Отегчен съм от въпроса, честно казано. Да, няма да говоря повече за това между сега и когато дойде моментът да спра. Но да, не планирам да играя много след това лято“, каза Мъри, цитиран от The Express.

През годините Анди Мъри се превърна в сила в турнира на ATP и със сигурност е сред най-великите играчи, които някога са вдигали ракетата. Като част от „Големите 4“, бившият номер 1 в света формира големи съперничества с други легенди на ATP като Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович.

Съперничеството между Анди Мъри и Новак Джокович датира от 2006 г. През годините дуото е изиграло 36 мача в ATP тура. За последно те играха на Откритото първенство на Катар през 2017 г. и Джокович има комфортно предимство от 25-11 един срещу друг.

С това казано, нека да разгледаме топ 5 мача от съперничеството Джокович-Мъри:

#5 Финал на US Open 2012

Мъри на снимката на US Open 2012

Новак Джокович и Анди Мъри бяха съответно втори и трети поставени на US Open 2012. Британецът имаше малки проблеми по пътя към второто си състезание за титлата в Ню Йорк, побеждавайки хора като Фелисиано Лопес, Милош Раонич, Марин Чилич и Томаш Бердих.

Джокович беше защитаващият титлата си и имаше още по-добра кампания, като загуби само един сет по пътя към финала.

Във втория финал от Големия шлем между двамата, Мъри надмина сърбина в първия сет чрез 24-минутен тайбрек и спечели втория сет, за да се доближи една крачка до титлата на Мейджър.

Мачът обаче далеч не беше приключил, тъй като Джокович направи невероятен обрат в следващите два сета, за да наложи решаващ удар. След маратонски пет сетър, който продължи 4 часа и 54 минути, Анди Мъри спечели титлата със 7-6 (10), 7-5, 2-6, 3-6, 6-2 и стана първият британец, който спечели турнир от Големия шлем от 1936 г.

#4 2012 Australian Open Полуфинал

Джокович и Мъри на снимка на Australian Open 2012

Това беше първият от седемте мача на ниво тур между Анди Мъри и Новак Джокович през 2012 г. Мъри беше стигнал до финала в Мелбърн през 2010 г. и 2011 г. и беше нетърпелив да преодолее последното препятствие и да спечели титлата. Поставен под номер 4, той загуби само един сет, за да стигне до полуфинала.

Джокович, от друга страна, беше защитаващият титлата си и беше първият поставен и нямаше проблеми да достигне до още един полуфинал в Rod Laver Arena.

Мъри спечели третия сет чрез тайбрек, за да поведе два сета към едно, само за Джокович да изравни резултата в четвъртия сет. В решаващия мач сърбинът издържа нервите си, за да регистрира победа с 6-3, 3-6, 6-7 (4), 6-1, 7-5 за 4 часа и 50 минути. Джокович ще продължи да защитава титлата срещу Рафаел Надал на финала.

#3 2015 Ролан Гарос Полуфинал

Джокович на снимката на Откритото първенство на Франция през 2015 г

Това беше първият мач между Анди Мъри и Новак Джокович на „Ролан Гарос“ и невероятно, той се игра в продължение на два дни. Мъри достигна втория си пореден полуфинал на клей в Париж, след като победи играчи като Жереми Шарди и Давид Ферер . Джокович беше подгласник на Ролан Гарос през 2015 г. и победи защитаващия титлата си Надал, за да стигне до полуфинала.

Сърбинът спечели удобно първите два сета, като проби сервиса на Мъри три пъти. Той беше близо до победата в третия сет, когато британецът се върна в надпреварата, като проби на Джокович при 5-5 и спечели сета на свой сервис. Мачът беше спрян за деня по средата на четвъртия сет поради предстояща гръмотевична буря и подновен на следващия ден.

Анди Мъри взе четвъртия сет на следващия ден. Но Джокович победи британеца в шест от последните седем игри в решаващия сет, за да си осигури място на още един финал в Париж, 6-3, 6-3, 5-7, 5-7, 6-1. Джокович щеше да загуби титлата от Стан Вавринка.

#2 Финал на първенството на Уимбълдън през 2013 г

Мъри на снимката след спечелването на шампионата на Уимбълдън през 2013 г

След като загуби от Роджър Федерер в първия си финал на Уимбълдън през 2012 г., Анди Мъри се завърна във втората си поредна битка за титлата в Лондон през 2013 г. За да стигне до финала, той оцеля в маратон от пет сета срещу Фернандо Вердаско на четвъртфиналите и с четири сета срещу Йежи Янович на полуфинала.

Първият поставен Джокович получи шанс за парите си от Хуан Мартин дел Потро в почти петчасов полуфинал. В четвъртия им финал от Големия шлем един срещу друг, Анди Мъри се възстанови от пробив в първия и втория сет, за да поведе.

В третия сет, когато сервираше за титлата, фаворитът на домакините беше накаран да се изпоти и му трябваха четири шампионски точки, за да спечели втората си титла от Големия шлем, 6-4, 7-5, 6-4.

#1 Полуфинал на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г

Мъри на снимката на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г

Анди Мъри беше поставен под номер 3 на Летните олимпийски игри през 2012 г. в Лондон. Като най-ярката надежда на нацията домакин да спечели медал в тениса, Мъри победи швейцареца Стан Вавринка, финландеца Ярко Ниеминен, кипъреца Маркос Багдатис и испанеца Николас Алмагро по пътя към полуфинала.

Новак Джокович бе поставен под номер 2 и победи италианеца Фабио Фонини, американеца Анди Родик, австралиеца Лейтън Хюит и французина Жо-Вилфред Цонга. Джокович и Мъри изиграха два еднакви сета в полуфинала, в който британецът проби подаването на сърбина при 6-5 и в двата сета, за да си осигури място в мача за златния медал, 7-5, 7-5.

Анди Мъри щеше да победи първия поставен Федерер, за да спечели първия от двата си златни олимпийски медала. Междувременно Джокович беше надхитен от дел Потро в мача за бронзовия медал.