Кръгът на победителите в тениса на седмицата: Жасмин Паолини спечели най-голямата титла в кариерата си, Карен Хачанов триумфира в Доха | 19-25 фев

Жасмин Паолини и Карен Хачанов бяха сред тенисистите, спечелили през изминалата седмица, като триумфираха съответно в Дубай и Доха.

Паолини спечели първата си титла от WTA 1000 на Шампионата по тенис в Дубай, където не беше поставена. Италианката измести 11-ата поставена Беатрис Хадад Мая, Лейла Фернандес и осмата поставена Мария Сакари, за да стигне до четвъртфиналите на турнира, където нейна съперничка беше Елена Рибакина.

Казахстанката се оттегли поради заболяване, като по този начин осигури на Паолини място на полуфиналите на турнир от WTA 1000 за първи път в кариерата си. Тук тя се изправи срещу Sorana Cirstea и я победи с 6-2, 7-6(6), за да си осигури място на финала.

Паолини се изправи срещу Анна Калинская в шампионския мач, която преди това победи две играчи от Топ 3: Ига Светек и Коко Гауф, съответно на полуфиналите и четвъртфиналите. Калинская спечели първия сет с 6-4, но италианката се върна, за да спечели следващите два сета със 7-5, 7-5 и спечели най-голямата титла в своята тенис кариера досега. Така тя се изкачи до 14-то място в ранглистата на WTA.

Междувременно Карен Хачанов беше втори поставен на Qatar Open в Доха и по този начин получи сбогом във втория кръг. Той победи Фабиан Маросан с 6-4, 7-5, за да стигне до четвъртфиналите, които спечели, след като съперникът му Емил Руусувуори се оттегли рано в първия сет.

Руснакът се изправи срещу Алексей Попирин на полуфиналите и спечели стегнат начален сет със 7-6(12), преди да доминира над австралиеца с 6-2 във втория сет, за да стигне до първия си финал за 2024 г. Тук той се изправи срещу Якуб Менсик, който играеше първият финал в кариерата му, след като победи играчи като Анди Мъри и Гаел Монфис.

За пореден път началният сет беше стегнат тайбрек и Хачанов го спечели със 7-6(12), за да поведе в мача. След това руснакът спечели втория сет с 6-4, за да спечели шестата титла в кариерата си и първата, където не загуби нито един сет в процеса. Така Хачанов се изкачи с три места до 14-то място в класацията на ATP.

Джордан Томпсън спечели първата титла в тенис кариерата си в Лос Кабос

Джордан Томпсън в действие на Australian Open

Джордан Томпсън също имаше запомняща се седмица благодарение на подвизите си на Los Cabos Open в Мексико. Осмият поставен на турнира, австралиецът стигна до четвъртфиналите след победи в два сета над Ернесто Ескобедо и Емилио Нава.

Тук Томпсън се изправи срещу Алекс Микелсен и се върна от геврек, за да регистрира победа с 0-6, 7-6(1), 7-5 и организира полуфинален сблъсък срещу първия поставен Александър Зверев. Томпсън показа добро представяне, за да зашемети германеца със 7-5, 4-6, 7-6(2), за да стигне до финала.

Австралиецът триумфира с 6-3, 7-6(4) над четвъртия поставен Каспър Рууд в шампионския мач, за да спечели първата си титла на ATP на сингъл.

Междувременно Себастиан Баез спечели първата титла от ATP 500 в тенис кариерата си на Откритото първенство в Рио, като разби своя сънародник Мариано Навоне с 6-2, 6-1.