Рохан Бопана печели Откритото първенство на Австралия и става най-старият победител в Големия шлем

Род Лейвър Арена стана свидетел на създаването на история, когато Рохан Бопана стана най-възрастният тенисист, печелил турнир от Големия шлем в събота, 27 януари. В един вълнуващ финал Бопана и неговият партньор Матю Ебдън победиха опонентите си Симоне Болели и Андреа Вавасори.

Мачът, който продължи час и тридесет и девет минути, видя Бопана и Ебдън да надделяват над италианските си колеги с резултат 7-6 (7-0), 7-5.

Това беше една мечтана седмица за 43-годишния Рохан Бопана. Освен че спечели короната на двойки при мъжете на Откритото първенство на Австралия през 2024 г. , индийската тенис легенда се изкачи до върха на световната ранглиста и зае първо място. Бопана също беше награден с Падма Шри преди ден.

Поглед отблизо към финала на мъжки двойки на Australian Open

Индиецът Рохан Бопана и неговият австралийски партньор Матю Ебдън се изправиха срещу италианския дует Симоне Болели и Андреа Вавасори на финала на Australian Open 2024.

Първият сет от мача започна, като и двете двойки удържаха подаването си и не пропуснаха игра. Докато Бопана и Ебдън разчитаха много на първия си сервис, Болели и Вавасори осигуриха стоична защита, за да противодействат на атаката на индо-австралийската двойка.

Тъй като нито една двойка не даде шанс на опонентите си за пробив, първата игра бързо стигна до тайбрек. Бопана, който изглеждаше по-агресивният и позитивен от четиримата играчи на корта, осигури на партньора си необходимата мотивация в решаващите моменти. Тайбрекът видя Бопана и Ебдън да играят брилянтни удари и напълно надиграха опонентите си, като спечелиха с резултат 7-0.

Вторият сет започна много подобно на първия, като и двете двойки запазиха подаването си непокътнато. Световната №1 индо-австралийска двойка запази предимството си с мощен сервис, печелейки 82% от своите първи подавания. Те също така продължиха безмилостната атака и изчакаха да се възползват от всяка грешка, допусната от опонентите им.

Техният пробив най-накрая дойде, когато игрите бяха равенство 5-5. Бопана и Ебдън пробиха и след това си осигуриха следващата игра, спечелвайки играта, сета, мача и шампионата.

Тази титла беше първата титла от Големия шлем за Рохан Бопана при мъжките двойки и втората му в кариерата му, а също така го направи първият индиец, който си осигури титла от Големия шлем, откакто самият Бопана спечели последно през 2017 г.