„Целта не е да бъда пред Бен Шелтън или Франсис Тиафо, а да бъда на върха“ – Томи Пол за това да стане вторият най-добър американец след Тейлър Фриц

Томи Пол наскоро изпревари Франсис Тиафо в последната класация на ATP, публикувана в понеделник, 12 февруари. Това го прави вторият най-високо класиран американец след Тейлър Фриц в световната ранглиста.

Изкачването на Пол до световен номер 14 беше потвърдено след победата му над Бен Шелтън в събота на полуфинала на Dallas Open 2024. Той детронира своя сънародник Тиафо, който сега е на 15-о място. Фриц продължава да води американската глутница като номер 1 в света, докато световният номер 16 Бен Шелтън е четвърти в общоамериканската класация.

Пол се появи на пресконференция, след като изпрати Шелтън с 6-2, 6-4 за час и 20 минути в Далас и говори за актуализацията на класирането. Той заяви, че крайната му цел е да бъде по-добър от всички в мъжката верига, а не само от своите сънародници, включително Шелтън или Тиафо. Той каза (в 1:50):

„Мисля, че всички сме доста наясно с нашето класиране и къде седим в американската надпревара. Но не ми харесва…, всички наши цели са да печелим турнири и да влизаме в Топ 10 или да влизаме в Топ 5 или да печелим големи турнири.

„Искам да кажа, че това е целта за мен, не говоря за всички, но за мен [целта] не е да бъда пред Бен или да не бъда пред Тиафо. Трябва да бъдеш на върха на играта, да играеш с тези момчета на финалите на най-големите турнири. Това е най-голямото нещо за мен.”

Нещо повече, Томи Пол завърши седмицата с повече успехи, като вдигна трофея от Далас Оупън. Той победи Маркъс Гирон със 7-6(3), 5-7, 6-3 в тежък финал, който продължи два часа и 33 минути.

Томи Пол се изравни с Бен Шелтън, води Франсис Тиафо в съответните рекорди един срещу друг

Томи Пол
Томи Пол

Томи Пол в момента е изравнен с Бен Шелтън с 2-2 и води пред Франсис Тиафо с 2-1 в техните съответни рекорди един срещу друг.

Пол осигури победа над Шелтън в първия им сблъсък, който се проведе на четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия през 2023 г. Шелтън обаче отговори силно с две последователни победи на US Open и Japan Open по-късно същата година. Пол изравни резултата един на един с победата си в събота на Dallas Open 2024.

От друга страна, Пол игра срещу Франсис Тиафо за първи път през 2020 г. в мач от 1/8-финалите на Delray Beach Open. Tiafoe проля първата кръв, като регистрира победа със 7-5, 7-6(4). Следващите им срещи се проведоха на полуфиналите на Stockholm Open през 2021 г. и на осминафиналите на Adelaide 2 година по-късно — и двете бяха спечелени от новия номер 14 в света.