„Гаел Монфис е легенда, той винаги се е държал като велик спортист“ – Джеймс Блейк защитава французина от критиките след загубата на ASB Classic

Джеймс Блейк наскоро защити Гаел Монфис, след като французинът беше критикуван след отпадането му в първия кръг на 2024 ASB Classic в Окланд.

Блейк, който се състезаваше срещу Монфис няколко пъти, похвали французина като легенда, джентълмен и велик спортист и изтъкна постиженията и приноса му към спорта.

В момента Монфис е номер 75 в световната ранглиста и е спечелил 12 ATP титли в кариерата си. Той е бил любимец на феновете заради своя акробатичен и пищен стил на игра, често произвеждайки поразителни удари и митинги, които наелектризират тълпите. Въпреки това, той също е изправен пред критики за своята непостоянство, контузии и липса на големи трофеи.

Въпреки това, някои критици твърдят, че Monfils не е успял в кариерата си, предвид огромния му потенциал и талант. Един такъв критик беше потребител на X (бивш Twitter), който сподели клип от мача на Monfils от първия кръг срещу Marozsan на 2024 ASB Classic в Окланд, където французинът опита своя характерен удар от форхенд в скок, но вкара топката в мрежата по време на първи комплект.

„Този ​​вид точка обобщава тенис кариерата на Гаел Монфис. Зрелищно, но неуспешно. Според мен “, пише потребителят.

Блейк, който спечели седем титли в кариерата си, има различна гледна точка за постиженията на французина. Той разкри, че се е състезавал много пъти срещу Монфис и че го уважава като спортист и човек. Блейк цитира туита и написа:

„Човекът [Гаел Монфис] беше/е легенда. Състезавал съм се срещу него много пъти. При победи и загуби той винаги се държеше като джентълмен и страхотен спортист. Имаше толкова много забавни кадри и мачове през цялата му кариера, за да забавлява феновете като никой друг.”

В друг туит той призова да не се критикува „наистина милата и приятна личност“ на французина и пожела най-доброто за предстоящото Открито първенство на Австралия през 2024 г.

„Изглежда, че няма причина да атакуваме една наистина мила и приятна личност, която е извлякла толкова много от кариерата си, особено като погледнете дълголетието му. Успех в Мелбърн Льо Монф.“

Поглед към рекорда между Гаел Монфис и Джеймс Блейк

Джеймс Блейк и Гаел Монфис на шампионата Stella Artois

Гаел Монфис и Джеймс Блейк са се изправяли един срещу друг пет пъти в турнира ATP, като първият е водещ в рекорда за директни срещи 3-2.

Първата им среща беше в третия кръг на Откритото първенство на Франция през 2006 г., където Монфис надделя с 6-2, 6-7(2), 7-6(1), 5-7, 6-4. Следващият мач беше в четвъртфиналите на 2006 Queen’s Club Championships в Лондон, където Монфис беше принуден да се оттегли в първия сет поради контузия в гърба.

Третият мач беше в първия кръг на 2007 ATP Masters 1000 Рим, където Блейк най-накрая отмъсти, като победи Монфис със 7-6(4), 6-3. Четвъртият мач беше от четвъртфиналите на Brisbane International 2010, където французинът триумфира в три сета.

Петият и последен мач беше в първия кръг на 2013 Houston Open, където французинът победи американеца със 7-6(5), 7-5.

Гаел Монфис и Джеймс Блейк не са играли един срещу друг оттогава, тъй като последният се оттегли от професионалния тенис през 2013 г.